wakacje | urlop | wypoczynek
Co warto wiedzieć o spływie kajakowym z dziećmi!
Co warto wiedzieć o spływie kajakowym z dziećmi!

Co warto wiedzieć o spływie kajakowym z dziećmi!

Niewątpliwie spływ kajakowy jest popularnym hobby. Kajaki w Krutyniu to nie tylko przygoda ale też świetną formą aktywności fizycznej i szansą na rodzinnie spędzony czas. Jeśli masz zaplanowaną spływ kajakowy z dziećmi przeczytaj nasz tekst , aby poznać kilka ważnych wskazówek.

Spływ kajakowy z dziećmi – kiedy można zacząć?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem do lat 3 niestety to zły pomysł ze względów na bezpieczeństwo. Jest to za sprawą między innymi:

 • problemy w dopasowaniu kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej 3 roku życia
 • małe dzieci mogą czuć się nie do końca komfortowo zarówno w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie wiedzieć czy jego dziecko jest uczulone na użądlenia owadów, które zdarzają się często na spływie kajakowym
 • zbytnie zaabsorbowanie maluchem przez rodzica. 

Spływ kajakowy z przedszkolakami – czy można zacząć?

Najlepszy czas w którym wypożyczalnia kajaków to wiek przedszkolny u dziecka. To jest ten czas, gdy warto spróbować rodzinny spływ kajakowy. Pierwszy spływ można zorganizować w wielu polskich miastach jednym z nich jest Krutyń. Warto nadmienić iż generalnie spływ po rzece jest dużo bardziej ciekawy aniżeli spływ po jeziorze, bo non stop zmienia się krajobraz. 

Spływ kajakowy z większymi dziećmi – coraz większa frajda??

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może odbywać się nawet kilka dni. To super alternatywa na wyjazd w Polsce, ponieważ przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, kajaki nie powodują narzekania przez dzieci. Nawet jeśli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to i tak będzie zadowolone taką przygodą.
Nie zapominaj, że dziecko w wieku szkolnym nie jest już małym dzieckiem, który boi się nowych okoliczności. Dzieci w tym wieku potrzebuje ciekawych atrakcji, wyzwań a także adrenaliny! Pamiętaj więc, aby:
 • nie wybierać najprostszej trasy – wybieraj dostosowaną do waszych predyspozycji, 
 • dla nastolatków którzy pływają pod okiem profesjonalnych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Rodzinne umiejętności w kajakach a trasa spływu – na co należy zwracać uwagę?

Trasa kajaków koniecznie ma być dopasowana do w Twoich umiejętności. Pamiętaj, że Dla Ciebie zbiornik wodny o głębokości metra sięga do pępka, za to dla kilkulatka będzie sięgać do głowy.

Na co należy zwrócić uwagę, podczas oceniania trudności na spływie kajakowym:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • liczba zwałek,
 • gałęzie wiszące nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Czym są najistotniejsze standardy spływów z dziećmi?

Jeden opiekun na jedno dziecko!

Pamiętaj, że na kajakach z dziećmi nigdy nie powinno się mieć pod opieką większej ilości dzieci, niż tyle ilu, w rzeczywistości możemy zapewnić opiekę w czasie ewentualnej wywrotki.

Nie płyń sam!

Jest to reguła, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie wiadomo, w jakim czasie pomoc będzie Ci potrzebna, więc cały czas powinien być jakaś osoba obok Twojego kajaka. Ponadto w Twojej grupie musi być co najmniej jedna osoba doświadczona, która będzie komandorem na kajakach. 

Wyposaż siebie oraz swoje dziecko w kamizelkę ratunkową!

To zdecydowanie najistotniejsza zasada podczas spływu kajakowego, z dziećmi, czy też samemu. Z pewnością na spływie kajakowym z dziećmi niezbędne jest też włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.