wakacje | urlop | wypoczynek
Czym wyróżnia się kuchnia kaszubska?
Czym wyróżnia się kuchnia kaszubska?

Czym wyróżnia się kuchnia kaszubska?

Kaszuby zdają się być niezwykłym miejscem w skali Polski. Region od dekad pielęgnuje swoje tradycje. Dotyczy to zarówno kwestii kulturowych, jak i językowych. Język kaszubski jest jednym z legalnie uznawanych przez ustawę zasadniczą językim mniejszości narodowej. Zamieszkujący północną część Polski mieszkańcy Kaszub mogą się również szczycić swoją własną kuchnią. Kościerzyna – centrum Kaszub to w opozycji do wielu miejscowości nie tylko pizza i burgery. Kuchnia kaszubska, której można tu skosztować, zalicza się do tych, obok których nie można przejść niezwróciwszy na nią uwagi.

Kulinarne Kaszuby – co oferują?

Jak wiele kuchni regionalnych, kuchnia kaszubska ściśle złączona jest z trybem życia Kaszubów. Znaczy to, że oddziaływanie mają na nią sezony oraz dary, które wypuści ziemia. Od wieków mieszkańcy regionu zajmowali się pracami polowymi i połowem ryb. W związku z tym naczelne frykasy w tej kuchni bazują na rybach, drobiu i świeżych warzywach. Kościerzyna i okolice to również całkiem mocno zalesione tereny. Powoduje to, że popularne są tu też dziczyzna, grzyby i leśne owoce. Lokalna ludność z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę na temat zdobywania, gromadzenia i przede wszystkim obróbki miejscowych darów ziemi. Właściwie wybrana restauracja w mieście Kościerzyna zagwarantuje nam prawdziwą ucztę. Podobnie jak w wielu miejscach można tu spotkać w karcie dania takiej jak pizza i burgery. Będąc tu dobrze jest jednak wybrać na tradycyjną kuchnię.

Lokalna kultura i kuchnia – kaszubska restauracja w Kościerzynie

Wizyta na Kaszubach to konieczne odwiedziny w jednym z licznych tutejszych lasów. Jest tu ich mnogość. Szum drzew daje ukojenie, uroku dodają im występujące co jakiś czas jeziorka. Są to podręcznikowe okolice na spędzenie czasu z naturą i podładowanie baterii. Będąc tu warto choć częściowo zapoznać się z miejscową kulturą i tradycją. Bogate zdobnictwo, śpiewny język i przykuwające wzrok stroje ludowe to tylko część kaszubskich atrakcji. Wyjazd na wczasy to świeta okazja do spróbowania lokalnych wyrobów. Kościerzyna jest miastem, w którym co któraś restauracja oferuje miejscowe frykasy. Zwłaszcza popularne dania, które produkuje kuchnia kaszubska to robione domowymi metodami wędliny czy przetwory rybne. Szukając wiadomości na ten temat, wielu ekspertów poleca pierogi z dorszem. Zupa rybna także cieszy się tu popularnością – jest gęsta i intensywna w smaku. Opróćz tego lokalni mieszkańcy oferują różnego rodzaju wariacje najpopularniejszych dań z kuchni europejskiej. Można zjeść burgery w Kościerzynie z lokalnymi składnikami. Pizza z owocami kaszubskiej ziemi także jest tu spotykana. Także wszelkiej maści ryże czy makarony miejscowi kucharze serwują z grzybami z tutejszych lasów. Gdy na mapie naszej wyprawy występuje się Kościerzyna i okolice warto uprzednio zrobić rekonesans. Często przeczesując bogatą(ej) bazy noclegową(ej) można znaleźć ciekawe opcje. Jeśli chcemy na prawdę poznać ten naród dobrym pomysłem są gospodarstwa agroturystyczne. To właśnie w takich miejscach kuchnia kaszubska i kultura najmocniej zapuściły swe korzenie.