wakacje | urlop | wypoczynek
Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem?
Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem?

Dlaczego spływ kajakowy Krutynią jest wspaniałym pomysłem?

W ostatnich latach spływy kajakowe stały się niezwykle popularne. Korzystają z nich grupy przyjaciół, rodziny z dziećmi, ale także starsze osoby. Można spotkać spływy kajakowe jednodniowe oraz takie, które trwają 2-3 dni, a niekiedy nawet tydzień. Dzięki dużej ilości rzek w Polsce każdy może znaleźć miejsce na miarę swoich potrzeb. Teraz zajmiemy się przedstawieniem spływu kajakowego rzeką Krutynią, która jest idealnym szlakiem dla początkujących. Co powinniśmy mieć na uwadze o rzece Krutyni, co powoduje, że jest ona niesamowicie często wybierana i jak wygląda spływ kajakowy po niej?

Rzeka Krutynia – gdzie leży i jak wygląda?

Krutynia jest rzeką na Pojezierzu Mazurskim, płynie przez Puszczę Piską oraz Mazurski Park Krajobrazowy. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego płynie przez rezerwaty „Krutynia” oraz “Krutynia Dolna”. Sama rzeka ma długość 99 km i jest niesamowicie częstym wyborem na spływy kajakowe. Na Krutyni nie ma widocznych prawie wcale starorzeczy. Od dawna płynie w tym samym korycie. Co jest jeszcze interesujące, Krutynia zamiast erodować bocznie, eroduje wgłębnie, a co za tym idzie jest o wiele głębsza niż pozostałe rzeki w Polsce, bowiem miejscami osiąga głębokość do 7 metrów. Jednocześnie będą również miejsca, gdzie woda jest tylko do kostek.

Na co powinno się przygotować podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią?

Rzeka Krutynia jest uważana za możliwie najciekawszy szlak na spływ kajakowy w Europie. Spływ tą rzeką jest bardzo ciekawy i różnorodny. Płynąc nim przebijamy się przez Puszczę Piską, a za jeziorem Mokrym też przez Mazurski Park Krajobrazowy. Przepłynąć można około 102 km szlaku, z czego 60 km to woda stojąca. Podczas spływu ujrzeć można ciekawe rośliny i zwierzęta. Dosyć często można spotkać na trasie spływu kajakowego rzeką Krutynią orła bielika lub orła przedniego. Dosyć często widziane w wodzie są gąbki oraz krasnorosty, które tworzą na kamieniach tak zwane „krwawe plamy”. Na brzegach rzeki zobaczyć można dęby i robiące wrażenie sosny. Szlak prowadzi przez kilkanaście małych jezior połączonych krótkimi rzekami, objętych wspólnym mianem rzeki Krutyni. Szlak kajakowy rozpoczynany jest w różnych miejscowościach, ale jego start jest w Sorkwitach nad jeziorem Lampackim. Najczęściej kajakarze kończą spływ w Rucianych-Nidach, jednak popłynąć nim można jeszcze dalej – aż do jeziora Bełdany.

Kto powinien zainteresować się spływem kajakowym Krutynią?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią zaliczany jest do łatwych. Dobrze odnajdą się na nim kajakarze o najbardziej podstawowych umiejętnościach. Nurt jest powolny, a kilkadziesiąt kilometrów szlaku jest po jeziorach. Spływ kajakowy rzeką Krutynią jest polecany dla dzieci i młodzieży. Fantastyczna natura, którą ujrzymy podczas spływu rzeką Krutynią, zachęca do spływu ogromne rzesze osób. Dzięki dużej ilości wypożyczalni kajaków w pobliżu rzeki, to jest on odpowiedni dla dużych wycieczek, ale też dla par. Na spływ kajakowy Krutynią można wybrać się na jeden dzień i przebyć tylko jego pewną część, ale można również pokonać go w trakcie weekendowej wycieczki na Mazury, albo nawet 7 dniowego spływu kajakowego. Co około 13 km spotkamy stanice wodne, w których można:

  • zostawić kajak,
  • wynająć domek kempingowy, pokój w hotelu, albo miejsce na polu namiotowym,
  • kupić jedzenie, albo zrobić ognisko,
  • wziąć prysznic i skorzystać z łazienki.

Spływ kajakowy rzeką Krutynią będzie więc wspaniałą zabawą dla każdego i nie musi być jednodniowy.