wakacje | urlop | wypoczynek
Kamper czy przyczepa – co będzie lepsze w podróży nad polskie morze?
Kamper czy przyczepa – co będzie lepsze w podróży nad polskie morze?

Kamper czy przyczepa – co będzie lepsze w podróży nad polskie morze?

Czym różni się przyczepa campingowa od kampera?

Kamper jest całkowitym pojazdem. Jego budowa przypomina minimalnie ciężarówkę, posiada kabinę kierowcy a także sypialnię, łazienkę i kuchnię. Jest to pojazd wynaleziony specjalnie dla turystyki, daje ogromną mobilność i jest wyjątkowo praktyczny dla kierowcy, który nie martwi się, że ciągnie coś za sobą. Zabiera także zdecydowanie mniej miejsca niż przyczepa campingowa. Aby kierować większość kamperów wystarczające jest typowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie posiada silnika i szoferki – trzeba ją ciągnąć żeby przetransportować do docelowej lokalizacji. Zaletą przyczepy jest to, że można ją postawić w jednej lokalizacji na dłuższy czas, a sąsiedztwo zwiedzać autem. Powinno się być świadomym, że nie wszystkie samochody będą mogły holować przyczepę campingową – musi mieć zdefiniowane parametry a także hak.

Wynajem kamperów i przyczep campingowych

Kupno kampera oraz przyczepy campingowej ma prawo wydawać się dużym wydatkiem, w szczególności jeśli chcemy wyjechać nim w podróż raz na jakiś czas. W takim momencie korzystna może okazać się wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. Podczas wynajmu przyczepy klient otrzymuje przyczepę, która jest stuprocentowo gotowa do wypoczynku. Nie trzeba samemu martwić się o podkłady nieprzemakalne na materace albo butle z gazem. W środku lata wynajem przyczepy dostępny jest na przynajmniej tydzień.

Aby wynająć kampera oraz przyczepę z wypożyczalni, niezbędne jest wydrukowanie i podpisanie umowy wynajmu przyczepy. W Legion – wypożyczalnia kamperów jest się zobowiązanym do złożenia deklaracji ile ludzi będzie z niej korzystało i mniej więcej trasy wypoczynku. Może być tak, że zostaniecie poproszeni o zostawienie kaucji zwrotnej, która stanie się gwarancją na wypadek niesprawności lub zanieczyszczenia przyczepy i kampera.

Parkowanie kampera i przyczepy campingowej w Gdańsku

Niesamowicie popularne jest zostawianie kamperów i przyczep na kempingach, na których za dopłatą można przyłączyć media. W Gdańsku znajdziecie jednak parę miejsc, gdzie jest możliwość żeby zaparkować przyczepę campingową lub kampera i są to po prostu parkingi, a nie kempingi. Jednym z takich lokalizacji jest parking w Brzeźnie, tuż przy plaży. Niestety nie podłączymy tam wody albo prądu, ale jest to pewna alternatywa dla pól namiotowych. Następnym podobnym miejscem jest parking na Westerplatte, który też jest tuż obok plaży. 

Dla turystów, którym nie zależy na bliskości morza, może przypaść do gustu parking przy jeziorze Jasień. Znajduje się w pięknej lokalizacji, przy lesie i z dużą ilością ścieżek rowerowych.