wakacje | urlop | wypoczynek
Reguły wynajmowania samochodów kempingowych
Reguły wynajmowania samochodów kempingowych

Reguły wynajmowania samochodów kempingowych

Wakacyjny wyjazd kamperem dostarcza uczucie niezależności oraz gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody. Chociaż kamper nie przewiduje aż tak ekskluzywnych warunków jak pokoje albo apartamenty w dobrym hotelu, a także wymaga nie raz dużej ilości wyrzeczeń, nigdy nie brakuje chętnych na taki rodzaj podróżowania. Niewątpliwą zaletą samochodów kempingowych są stosunko kompaktowe rozmiary a także całkowita mobilność. Niekiedy jednak rzeczywistość brutalnie uderza w osoby zafascynowane podróżowaniem kamperem. W wybranych krajach nie brakuje ograniczeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, ograniczony sezonowo postój, pojawiają się kłopoty ze zlokalizowaniem źródła napięcia, a w starszych modelach trzeba się zmagać z niedostatkiem niektórych udogodnień, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów pojawiają się na rynku niezwykle błyskawicznie, dobór pojazdów stał się coraz większy, a reguły towarzyszące wynajmowi bardzo zbliżone. Aktualnie znalezienie działalności świadczącej usługi najmu kamperów nie stanowi dużego kłopotu. Propozycje możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy że wpiszemy sekwencję wypożyczalnia kamperów Gdynia” w popularnej wyszukiwarce, aby ta pokazała co najmniej kilkanaście wyników w dokładnie interesującej nas lokalizacji Gdańsk. To wbrew pozorom niesłychanie oczekiwana opcja, gdyż kampera jesteśmy zmuszeni skądś odebrać, a żaden człowiek nie ma zamiaru jechać setki kilometrów z walizkami, które następnie trzeba przepakować. Większość firm posiada w swojej ofercie usługę dostarczenia wynajętego kampera pod nasze drzwi, jednak jest to możliwość płatna i to niemało. Większość przedsiębiorstw posiada w swojej ofercie natomiast możliwość pozostawienia własnego pojazdu na czas wynajmu kampera na ich postoju, często pilnowanym i zazwyczaj bezpłatnym. 

 Ograniczenia przy wypożyczeniu kampera

Nim rzucimy się w wir przegldania propozycji poszczególnych wypożyczalni kamperów, musimy koniecznie zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wypożyczeniem kamperów. Pomimo pozorów wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni ”normalnych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wynajmującego kamper. Duża część wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu zamieszcza klauzulę, że wynajmujący musi mieć skończone 25 lat. Wiele przedsiębiorstw dodatkowo wprowadza zapis o minimalnym czasie dysponowania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w większości modeli można nim przemieszczać się, posiadając kategorię B, prowadzi się zupełnie inaczej niż samochód osobowy. To bardziej szeroki, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, w trakcie kierowania którego musimy mieć oczy dookoła głowy oraz świetnie zakładać to, co może przytrafić się na drodze. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z naprawdę dużym pojazdem. Jeśli do długości czy szerokości możemy się przyzwyczaić, tak wysokość jest w stanie nas pogrążyć. 

Kolejnym ograniczeniem jest miejsce naszej podróży. jeżeli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch albo Austrii, ani jedna wypożyczalnia nie będzie sprawiać kłopotu. Ciężej z wycieczką poza granice Unii Europejskiej. Wiele kontraktów najmu kamperów posiada zapis o zakazie wyjechania do takich krajów, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W umowach znajdują się również specjalne zapisy o zakazie wjazdu na obszary objęte aktywnością wojenną i zamieszkami. Kilka firm precyzuje konkretne lokalizacje, gdzie możemy jechać wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na wyjazd są w stanie wybierać wśród wielu propozycji i decydować w myśl swoich wymagań oraz preferencji. Niezwykle istotne jest, aby na upragnione wolne pojechać kamperem spełniającym oczekiwania oraz dopasowanym do potrzeb. Wyjątkowo ważne jest dobranie właściwego kampera do preferowanego sposobu podróżowania a także kierunku wyjazdu. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której oferty będziemy korzystać, jest równie istotny. Poszczególne oferowane pojazdy są zupełnie niedostosowane do realiów wypożyczenia. Są definitywnie za ciężkie, żeby można było nimi przemieszczać się, nie łamiąc przepisów. Trafiają się też tacy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują podejrzane procedury wobec klientów, podwyższając cenę usuwania uszkodzeń. Toteż warto każdą wypożyczalnię porządnie zweryfikować, poddając analizie opinie klientów, polisy ubezpieczeniowe proponowanych kamperów, zapisy regulaminów oraz wzory umów najmu.